Jubileusz 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych w Jarocinie oraz otwarcie nowego budynku Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery JaCEK
Obchody jubileuszu rozpoczęły się zbiórką pocztów sztandarowych, starszyzny cechowej, zaproszonych gości i rzemieślników przed kościołem św. Marcina w Jarocinie, gdzie punktualnie o 16:00 rozpoczęła się uroczysta msza dziękczynna w intencji rzemiosła.
Po nabożeństwie w rytm marszów granych przez Orkiestrę Dętą z Żerkowa, orszak rzemieślniczy ze sztandarami przeszedł wokół Rynku, kierując się w stronę nowego budynku Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery JaCEK.
Otwarcia poprzez symboliczne przecięcie wstęgi oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej dokonali przedstawiciele samorządu i rzemieślników. Poświęcenia obiektu z zewnątrz, jak rówież krzyża znajdującego się w biurze dokonał ksiądz Prałat Dariusz Matusiak.
Starszy cechu Jacek Dutkiewicz przywitał zgromadzonych gości i rozpoczął przemówienie: “Na terenie, na którym się znajdujemy, w miejscu, na którym wznosi się ten nowy Ośrodek była sala rzemiosła. Sala służyła rzemieślnikom przez lata jako miejsce spotkań, zabaw, corocznych Walnych Zebrań Członków cechu. Z nią wiążą się wspomnienia. Niestety stan techniczny sali pozostawał wiele do życzenia. Potrzeba budowy Ośrodka szkoleń wymusiła likwidację niefunkcjonującej już Sali. W roku 2021r.stworzyła się możliwość pozyskania środków do realizacji przedsięwzięć na terenie Gminy ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Na realizację szerszego projektu „Jarocin Miastem Jutra” gmina Jarocin pozyskała 3,5 mln euro. 13 października 2021r została podpisana umowa partnerstwa pomiędzy Gminą Jarocin jako „Liderem” a Cechem Rzemiosł Różnych w Jarocinie jako „Partnerem”, w sprawie realizacji Projektu „Jarocin-Miastem Jutra” – budowy Centrum Szkoleniowego pod nazwą JaCEK. Otwieramy dzisiaj ośrodek szkolenia, na którą cała społeczność rzemieślnicza czekała długo. Obiekt ten, którego oddanie do użytku dzisiaj świętujemy, to obiekt na miarę XXI wieku. Od dziś stanie się wspaniałą wizytówką naszej organizacji i gminy na długie, długie lata”.
Kolejno przemówili zaproszeni goście, Adam Pawlicki Burmistrz Jarocina jako Partner projektu:
“Jest mi niezmiernie miło, że tak zupełnie przypadkowo złożyło się, że na to 70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych ten projekt nie kończymy, a rozpoczynamy. Budowa tego obiektu to początek. Ten projekt może być wspaniałym prezentem nie tylko dla Cechu Rzemiosł Różnych, ale dla wszystkich mieszkańców, a przede wszystkim dla młodych ludzi, których kształcimy tu w Jarocinie, ale którzy ciągle potrzebują zmian, przystosowań do szybko zmieniającej się rzeczywistości”.
oraz Tomasz Potkański, zastępca dyrektora biura Związku Miast Polskich, kierownik projektu „Rozwój Lokalny” Norweskiego Mechanizmu Finansowego, który jak sam podkreślił z naszym miastem współpracuje już od 18 lat:
“Zgadzam się z panem burmistrzem, że ten projekt nie tylko służy edukacji, ale jest przede wszystkim formą współpracy pomiędzy samorządem a lokalnymi partnerami, lokalnymi przedsiębiorcami. Tylko w ten sposób właśnie dokonuje się rozwój lokalny. Miarą sukcesu waszego projektu “Jarocin Miastem Jutra” będą decyzje młodych ludzi o tym, czy tu pozostać, a bardziej konkretnie, czy wrócić tutaj po edukacji, którą zdobywają gdzieś dalej. I takie działania, jak te, które są całościowo, w sposób taki zintegrowany, przemyślany podejmowane przez samorząd Jarocina, a których elementem jest Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery, służą temu, żeby żeby ta decyzja tych młodych ludzi była pozytywna. Bardzo serdecznie państwu gratuluję. Gratuluję całemu zespołowi, który pracował nad tym konkretnym, szerokim projektem, jak i tą jego małą częścią, jaką jest Jarocińskie Centrum Edukacji i Kariery. Mam nadzieję, tak jak wszyscy tutaj zgromadzeni, że to będzie ważny element w rozwoju miasta”
Po wystąpieniach nastąpiło zwiedzanie ośrodka szkoleniowego.
Następnie zaproszono wszystkich gości do sali bankietowej Jarocin Sport na dalsze obchody 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych i uroczystą galę.
Po otwarciu i powitaniu zebranych gości, zaprezentowano dwa filmy poświęcone 70-letniej historii rzemiosła oraz powstaniu Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery. O historii powstania Cechu i najważniejszych wydarzeniach z minionych 70 lat działalności Cechu mówił również starszy Cechu Jacek Dutkiewicz.
Gala to idealny moment, by docenić najbardziej zasłużonych oraz wyróżniających się swoim zaangażowaniem rzemieślników.
Decyzją Kapituły Związku Rzemiosła w Warszawie został nagrodzony najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym „Szablą Kilińskiego” za wybitne zasługi w rozwoju rzemiosła polskiego pan Adam Pawlicki – Burmistrz Jarocina i pan Józef Robak – podstarszy Cechu.
Platynowy medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemiosła polskiego otrzymali: Cech Rzemiosł Różnych w Jarocinie oraz Wiesław Kuliński – rzemieślnik prowadzący działalność gospodarczą nieprzerwanie przez ponad 60lat.
Złoty medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką za wieloletnią i wzorową pracę na rzecz środowiska jarocińskich rzemieślników oraz w uznaniu zasług w działalności samorządu rzemiosła otrzymał pan Leszek Błaszczyk i pan Roman Łukaszewski.
Srebrny medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką za zaangażowanie i działania podejmowane na rzecz rzemiosła polskiego otrzymał pan Leszek Matela i pan Eugeniusz Wojtczak.
Honorową odznakę im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego wraz z odznaką za szczególne zasługi i wieloletnią ofiarną działalność w ramach zawodowych działań w realizacji zadań z rzemiosła otrzymała pani Monika Kowalczyk, pan Tomasz Bogielczyk, pan Krzysztof Kowalczyk i pan Krystian Kowalski.
Aktu dekoracji tymi najwyższymi odznaczeniami w polskim rzemiośle dokonali WicePrezes Związku Rzemiosła Polskiego Pan Wacław Napierała w asyście Henryka Kluski członka zarządu Związku Rzemiosła Polskiego oraz Prezesa Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Pana Marka Skoraszewskiego.
Następnie z okazji 70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych, w podzięce za aktywną działalność na rzecz rozwoju rzemiosła w Jarocinie, uhonorowano pamiątkową statuetką członków komisji egzaminacyjnych, samorządu cechowego, starszyznę cechową, samorządom, instytucjom współpracującym z rzemieślnikami, jak również projektantom i wykonawcom Jarocińskiego Centrum Edukacji i Kariery.
Było wiele kwiatów, listów gratulacyjnych oraz prezentów.
Franciszek Krukowski, prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie wraz ze swoim zastępcą Markiem Jankowiakiem wręczyli Jackowi Dutkiewiczowi Order Zasługi – Krzyż Oficerski nadawany przez kapitułę Zjednoczenia KBS RP.
Na zakończenie głos zabrał wyraźnie wzruszony starszy Cechu. Podziękował wielu osobom, a w szczególności swojej żonie za wsparcie i cierpliwość oraz paniom, które współpracują z nim na co dzień w cechowym biurze.
Każdy z gości mógł pozostawić swój ślad w księdze pamiątkowej.
W trakcie części artystycznej na sali pojawiły się dwa urodzinowe torty.